Projekt »Veriga EKO semen« v polnem zagonu
LAS Dolenjska in Bela krajina skupaj s partnerico LAS Gorenjska košarica izvaja projekt »Veriga EKO semen«, s katerim je uspešno kandidirala na 6. javnem pozivu za sofinanciranje projektov sodelovanja med LAS. Projekt je trenutno v polnem zagonu izvajanja 2. faze, v sklopu katere se je v letošnjem letu zvrstilo že kar nekaj dogodkov.
V začetku leta smo se skupaj z Visoko šolo za upravljanje podeželja GRM Novo mesto udeležili sestanka na Inštitutu za ekološke raziskave in trajnostni razvoj, Ekosemena, ki ima sedež na Čebelarsko razvojnem izobraževalnem centru Gorenjske. Rdeča nit sestanka je bil pregled aktivnosti v projektu, predvsem pa je tema pogovora potekala v smeri glavne aktivnosti, in sicer prenosa znanja in vzpostavitve banke semen na Dolenjskem in v Beli krajini. Konec januarja je sledil obisk oz. udeležba s strani Visoke šole in pridelovalcev na delavnici Pomen zdravih tal v ekološkem kmetijstvu, ki jo je organiziral inštitut Ekosemena.
V februarju je Visoka šola za upravljanje podeželja GRM pri vključenih kooperantih v projektu izvedla testno čiščenje semena z novim luščilcem – čistilcem, ki ga je kupila v sklopu prve faze projekta. Uporabo naprave in prikaz čiščenja semena je prikazal gospod Matjaž Strojin iz EKO kmetije - dopolnilna dejavnost na kmetiji, ki je partner v projektu. Predstavitve so se udeležili strokovni sodelavci Visoke šole za upravljanje podeželja Grma Novo mesto, ter dijaki in mentorji Grma Novo mesto - centra biotehnike in turizma.
Konec februarja se je v sklopu projekta razdelil krmni grah kmetijam oziroma vključenim kooperantom v projektu, ki bodo pridelali semenski material za vzpostavitev semenske banke na Dolenjskem in v Beli krajini. Aktivnosti na projektu so se nadaljevale v smeri udeležitve Visoke šole za upravljanje podeželja Grm Novo mesto in kooperantov na predavanju, 13. 3. 2024, ki ga je organiziral Inštitut za Ekosemena v Čebelarsko razvojno izobraževalnem centru Gorenjske v Lescah. Na predavanju je bil gost popoldneva gospod Darko Vernik, priznani strokovnjak za semenarstvo, ki deluje na Selekcijsko-poskusnem centru Ptuj, organiziranem v okviru Kmetijskega inštituta Slovenije (KIS).
Članek o obisku predavanja si lahko preberete na naslednji povezavi: povezava na članek.
Visoka šola za upravljanje podeželja GRM je 21. 3. 2024, predala nekaj semenskega materiala knjižnici Mirana Jarca Novo mesto in s tem podprla projekt Izmenjevalnica semen, v sklopu katere so izvedli ob svetovnem dnevu Zemlje izmenjavo domačih semen in sadik.
Konec aprila je Visoka šola za upravljanje in razvoj podeželja v sklopu projekta izvedla delavnico za otroke. Na delavnici so otroci posadili svoje seme in naredili semenske kroglice iz medovitih rastlin ter tako poskrbeli, da bodo imeli opraševalci hrano za v prihodnje in še naprej opravljali dobra dela opraševanja rastlin.
Projekt Veriga EKO semen predstavlja pomemben korak v semenarstvu na območju Dolenjske in Bele krajine. Z aktivnostmi, ki so bile izvedene oziroma se izvajajo v okviru projekta, prispevajo k širjenju znanja o ekološkem kmetovanju, pomenu zdravih tal ter pomenu ohranjanja avtohtonih rastlinskih vrst. Vse aktivnosti v projektu tako prispevajo k uspešni vzpostavitvi genske banke na Dolenjskem in Beli krajini, katera je glavna rdeča nit projekta. Verjamemo, da bo projekt pripomogel k dvigu ozaveščenosti o pomembnosti lokalno pridelane hrane in ohranjanja semen za prihodnje generacije.
Partnerji v projektu:
- LAS Dolenjska in Bela krajina s partnerji Grm Novo mesto – Center biotehnike in turizma, Eko kmetija Matjaž Zagorc – dopolnilna dejavnost na kmetiji, Eko kmetija Matjaž Strojin – dopolnilna dejavnost na kmetiji, Orantur – podjetje za gostinstvo, turizem in storitve, d.o.o. in Razvojni center Novo mesto d.o.o.
- LAS Gorenjska košarica s partnerji Ekosemena, inštitut za ekološke raziskave in trajnostni razvoj; Kmetija Vegerila – Praprotnik Tilen, Ekološka kmetija Porta – Fister Aleš, Razvojna agencija Gornje Gorenjske in BSC, poslovno podporni center, d.o.o., Kranj.